luni, 23 martie 2009

Bombardament de la Craiova

A fost magic! Spectacol, goluri, ocazii, atmosfera in tribune, ea langa mine! Oltenia a respirat prin Universitatea aseara. Au venit de peste tot. Chiar si micul nostru grup avea oltence din Valcea sau Mehedinti! Echipa a jucat fantastic! In timp ce ne cautam locuri deja era 1-0. Minutul 6, deja 2-0. Parea incredibil! Dar s-a jucat fotbal. Si au urmat ocazii, ratari si o replica a Clujului. Repriza a 2 a I-a gasit pe olteni in ofensiva, continuand bombardamentul . Cu un Wobay magic, cuplul Costea jucand cu determinare, Gangioveanu dornic de joc, craiova si-a continuat asediul. Scor frinal 4-1!

Oltenia a plecat sa sarbatoreasca! Noi am plecat sa sarbatorim. Havana...bere...absint...baza multa...ca de obicei. Si-apoi am privit ceasul. Mai era o ora. Am plecat spre casa sa luam bagajul si apoi la gara. Din nou "la gara". Din nou anunturi aiurea, din nou un accelarat. 226, din nou! Din nou imbratisari si saruturi lungi, din nou priviri triste ascunse sub zambete fortate. Din nou ea in usa trenului, privind gara pana nu se mai vede, din nou eu pe peron, uitandu-ma dupa tren pana a disparut. Din nou 226?!